Stary szewc i krasnoludki – Bracia Grimm / il. Ewa Kozyra-Pawlak

Krasnoludki są na świecie. Przekonał się o tym pewien stary szewc, który był bardzo biedny i postanowił z ostatniego kawałka skóry uszyć parę butów. Przykroił w nocy skórę, położył się spać, a gdy rano chciał znów wziąć się do pracy, okazało się, że buty już gotowe. A jak pięknie wykonane. Co za misterna robota. Chyba domyślacie się, kto pomagał staruszkowi wyjść z biedy.

20090708131955

Książka ucieszy miłośników klasyki i ilustracji Ewy Kozyry – Pawlak. Czy pamiętacie Księżniczkę na ziarnku grochu w jej pełnym finezji wycinankowym wykonaniu? W bajce o krasnoludkach jest podobnie. Patchworki, z mnóstwem szczegółów, bajecznie kolorowe, z pomysłem. Wszystko starannie wykonane – robota misterna i kunsztowna, zupełnie jakby krasnoludki z bajki maczały w tym swoje maleńkie paluszki.  Knot w lampie, nici nawinięte na maleńkie szpulki, sznurowadła w bucikach, misterny wzorek ozdabiający brzeg szewcowej szlafmycy. A że świat jest tu inny od tego pałacowego z bajki o niewyspanym dziewczęciu – to i materiały inne, o innej fakturze. Kratki, szare płótno, paseczki, w ciemniejszej tonacji, grubsze tkaniny, bez poprzedniej lekkości i zwiewności – wszystko to oddaje klimat chędogiej i biednej chaty szewskiego mistrza.

Cieszy to, że w serii Mistrzowie Klasyki Dziecięcej wydawnictwo postanowiło wydać coś ze zbioru braci Grimm, i to w dodatku tak mało znaną baśń. Przyznaję, że wcześniej jej nie znaliśmy. Rzadko sięgamy po niemieckich klasyków. Może dlatego, że ostatnimi czasu tak często słychać słowa krytyki pod ich adresem, że mnóstwo tam scen okrutnych, nie dla dzieci. Tylko warto dodać, że kiedyś bajki i baśnie nie były przeznaczone tylko i wyłącznie dla maluchów. Na swój sposób miały tłumaczyć świat, rządzące w nim prawa – również dorosłym. A wśród ponad stu baśni znajdzie się wiele takich, które jak najbardziej nadają się dla małych uszek. My już pierwsze kroki poczyniliśmy. Stary szewc i krasnoludki zainspirowały nas do dalszych poszukiwań. Odkurzyłam nasze tomisko z baśniami Grimmów i wybieram tytuły. Jeśli zdarzy się coś mocniejszego, puszczam wodze fantazji i łagodzę tekst. W zapowiedziach wydawnictwa są kolejne baśnie – z ilustracjami czeskiego ilustratora Adolfa Borna. To mistrz nad mistrze, a książki z jego udziałem to prawdziwe delicje. W liczące prawie 200 lat teksty nowego ducha tchnęła Eliza Pieciul – Karmińska.

 

Do Szewca – dołączono płytę CD z baśnią w interpretacji Jerzego Stuhra.

 

Takie cudeńka uszyła Ewa Kozyra – Pawlak.

Wiek 3+

Wydawnictwo Media Rodzina

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s