Rymowane przepisy na kuchenne popisy – Małgorzata Strzałkowska

Rymowane przepisy na kuchenne popisy Małgorzaty Strzałkowskiej należą niewątpliwie do tak zwanych lektur pysznych– książka kucharska na wesoło, trochę z przymrużeniem oka, o potrawach przyprawionych dużą porcją humoru, rytmu i rymu, szczyptą przekory (Gdzie kucharek sześć, każdy ma co jeść), wyrobionych doskonale wprawną literacko-kucharską ręką, z fantazją ugarnirowanych smakowitymi kolażami.

Jestem miłośniczką książek, w których pojawiają się przepisy- łasuchy już tak mają- dla dorosłych- Przepiórki w płatkach róży, Pod słońcem Toskanii, Sto odcieni bieli, Zupa z granatów, czy dla dzieci Całuski Pani Darling. Rymowane Przepisy to niewątpliwie czytelnicza delicja dla dzieci i dla rodziców, bo przy książce i ja dobrze się bawię.

Tym razem autorka dała się poznać nie tylko jako znakomita poetka, ale również znawczyni tematów kulinarnych- bo wiersze w tej książce są  tak naprawdę rymowanymi recepturami, według których możemy ugotować to i owo- wigilijny kompocik, słupską gruszkę po kardynalsku, mizerię cioci Wiesi, ogórki z miodem i wiele innych. Zabawa jest przednia- do tego ksiązka uczy i wychowuje- jak należy zachowywać się przy stole  (Milczą mali oraz duzi, gdy jedzenie mają w buzi), daje lekcję higieny (Najpierw wyszoruj dobrze owoce- tylko gamonie albo głuptaski tego nie robią, bo na owocach siedzą wirusy oraz zarazki).

Kolaże autorki pobudzają wyobraźnię dzieci- różne stwory z warzyw i owoców, ogórki małosolne w greckich amforach:), postacie z truskawek, jeżyn, malin i arbuza. Przy oglądaniu książki pojawiają się pytania- A co to? A kto to? Pomysłów cała masa- i śmiechu również.

Wypróbowałam z dziećmi jeden przepis zimowy– po domu rozszedł się subtelny zapach pieczonych jabłuszek z Wyszkowa … pycha!

(…)

Umyj kilka jabłek, odkrój im czapeczki.

Wydrąż jabłka w środku i wyrzuć pesteczki.

A teraz we wszystkich studniach popestkowych

Umieść sporą ilość powideł śliwkowych.

Na każde jabłuszko wsyp cukru łyżeczkę

I każdemu jabłku siup! Załóż czapeczkę.

Ułóż jabłka w rondlu i z wprawą kuchcika

Na piętnaście minut wstaw do piekarnika.

Ostudź nieco jabłka i zjadaj po trosze,

A czekać cię będą niebiańskie rozkosze.

Kto pieczone jabłka jadać ma w zwyczaju,

Ten i w mroźną zimę czuje się jak w raju.

Tak więc- Rymowane przepisy i przygotowane według nich smakowitości – to cud, ideał i niebo w gębie!!! A nam nie pozostaje nic innego, jak tylko łykanie ślinki, albo wycieczka z dziećmi do kuchni- w celu tworzenia tych kulinarnych poematów.

Wiek 5+

Wydawnictwo Media Rodzina

Dodaj komentarz