Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu – L. Frank Baum/ il. Adam Kilian

Najbardziej znana książka L. Franka Bauma, ponieważ  kontynuacje tej opowieści – choć lubiane i znane (W krainie Czarnoksiężnika Oza,  Dorota u króla gnomów, Dorota i oz znowu razem, Czary w krainie Oz) na pewno nie zdobyły aż tak wielkiej popularności jak ta. Przyznaję, dla mnie bardziej znana jako „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. Magia filmów, kreskówek zrobiły swoje – bardziej wbiły się w pamięć właśnie pod tym tytułem. Choć myślę, że obydwa tłumaczenia tytułów są dobre. Zresztą oryginał brzmi: „The New Wizard of Oz”. Ukazała się po raz pierwszy w 1900 roku. Liczy sobie zatem ponad 100 lat – a ciągle jest czytana, analizowana, inspiruje, działa na dziecięcą wyobraźnię. Bo sami przyznajcie, któż jest w stanie przejść obojętnie obok losów sieroty Dorotki mieszkającej z ciocią i wujkiem „w samym środku prerii w Kansas”? Niewielki domek, skromny zresztą, z Dorotką i jej pieskiem zostaje porwany podczas huraganu do baśniowej krainy Manczkinów. Tam dziewczynka dowiaduje się, że nie może ot tak sobie opuścić tego miejsca – musi udać się do Szmaragdowego Grodu, do Wielkiego Czarnoksiężnika Oza, który na pewno będzie umiał pomóc dziewczynce i jej pieskowi Toto.

Niektórzy doszukali się w powieści Bauma alegorii politycznej – znawcy tematu analizowali ówczesną sytuację polityczno – gospodarczą USA i porównywali z tekstem. Tymczasem jest to przede wszystkim powieść dla dzieci, w której znajdziecie motywy przygody, przyjaźni na dobre i złe. Dorotka bowiem do Szmaragdowego Grodu uda się w doborowym towarzystwie: Stracha na Wróble, Blaszanego Drwala i Tchórzliwego Lwa. To też liczne niebezpieczeństwa i zabawne momenty, mnóstwo innych pobocznych baśniowych postaci, walka dobra ze złem. Jest i motyw drogi, długiej wędrówki, podczas której dokonuje się przemiana zlęknionej Dorotki w dziewczynkę odważną, podejmującą ryzyko, wytrwałą i … wygadaną. Zwróćcie uwagę, że zaraz na początku tej opowieści, po przybyciu do krainy Manczkinów, załamana Dorotka zalewa się łzami. Potem poznacie tę drugą Dorotkę, która uparcie dąży do celu i niestraszne jej przeszkody.

Książka została wydana w ramach serii Mistrzowie ilustracji. Tutaj bryluje Adam Kilian i jego czarno – białe wyobrażenia bohaterów powieści jak i baśniowej krainy. Piękne, piękne.

Wiek 7+

Wydawca Dwie Siostry

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s