Seria "Sprawdźcie sami…" – książki z okienkami – Alex Frith i Colin King

Z własnego podwórka wiem, że im większy sekret, im większa tajemnica – to tym większa ciekawość dziecka. No i oczywiście stwierdzenie, że im bardziej nie wolnoto tym bardziej trzeba – sprawdza się co do joty. Zakazane kątki i zakątki w domu są najczęściej odwiedzane. Dziwaczne kryjówki, o których istnieniu dorosły zazwyczaj w ferworze codziennych obowiązków zapomina, z niezwykłą skrupulatnością są odkrywane przez najmłodszych.  Mało tego: są najczęściej odwiedzane podczas domowych zabaw w chowanego czy berka. Nic zatem dziwnego, że książki z okienkami, w których kryje się TO COŚ, wywołują takie zainteresowanie. Oczywiście te wszystkie książkowe okienka można otworzyć, nawet trzeba. Tym razem całkowicie bez obaw, że ktoś przegoni, zabroni albo zamknie na klucz. Forma w przypadku serii Sprawdźcie sami … to tylko jedna strona medalu. Druga to treść. Myślałby kto, że takie tematy jak ludzka głowa, kosmos, czy nauka nie są dla dzieci. Tymczasem można już najmłodszym przekazać wiele ciekawych, często wcale niełatwych, informacji. Tutaj  są one poparte mnóstwem ilustracji, niekiedy z przymrużeniem oka. Spokojnie – to nie podręczniki akademickie.

Autorzy zadali sobie wiele trudu, by sprawić, aby dzieci zrozumiały te wszystkie procesy zachodzące wokół nas. I tak neuron, którego zadaniem jest przesyłanie informacji, jest sympatycznym stworzeniem, o gruszkowatym kształcie, kolorze maliny, z nóżkami i rączkami, który, jak gdyby nigdy nic, wędruje sobie po ludzkim organizmie. Dorośli czytający z dziećmi takie książki – też uszczkną coś dla siebie, przypomną sobie wiedzę ze szkoły – mało tego – nawet ją zweryfikują. Bo nauka ciągle się rozwija. Właściwie dzięki fascynacji dzieci niebem i Kosmosem i dość częstym zaglądaniem do książek o takiej tematyce, dowiedziałam się, że Pluton nie jest już planetą. A za moich czasów szkolnych przecież nią był. Tak więc Układ Słoneczny ma teraz 8 planet, a nie – jak dawniej 9 (od 2006 roku).


W książce o Nauce informacje na temat ciał niebieskich, organizmów żywych, najmniejszych cząstkach: komórkach, mikroczipach, atomach; dalej – energii, pierwiastkach. Ważny jest rozdział o roli nauki do rozwoju ludzkości  i naukach, które badają najróżniejsze fascynujące zjawiska: Kosmologia, Entomologia, Dendrologia, Psychologia i inne. Może pociecha odnajdzie się w którejś z nich?

Co się dzieje w mojej głowie odkryje tajemnice mózgu, zmysłów, chorób umysłowych. Okazuje się, że można czytać w myślach innych ludzi, a mózg nadal nie do końca został zbadany. Kryje przed nami jeszcze mnóstwo tajemnic – wiele pytań nadal pozostaje bez odpowiedzi. Na końcu ciekawy eksperyment do przeprowadzenia w warunkach domowych – by samemu przekonać się, jak działa mózg.

Część o Kosmosie obok obszernej wiedzy w sam raz dla najmłodszych kryje ponad 50 okienek do odkrycia oraz mapę nieba. Tutaj wszystko zaczyna się od Wielkiego Wybuchu. Dalej – przestrzeń kosmiczna, historia odkryć astronomicznych, Droga Mleczna, Układ Słoneczny, podróże kosmiczne oraz obserwacja nieba.

Seria budzi i zaspakaja ciekawość najmłodszych. Książki mają sztywną okładkę i kartki wewnątrz. Nic im się zatem nie stanie podczas długich podróży najmłodszych do świata nauki. Spora ilość wiedzy kryje się w malutkich okienkach. Jak byłam mała, w pamiętnikach, na rogach zawijaliśmy sekret. Tam pisaliśmy: Kto tu zagląda – to tak wygląda. Albo: Ciekawość to pierwszy stopień do piekła. Akurat w tym przypadku – to stopień do lepszego poznania świata. A to dzieci naprawdę to lubią.

Wiek 5+

Wydawnictwo Firma Księgarska OlesiejukSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s