Basia i Franek. Humory/Chorowanie – Zofia Stanecka/ il. Marianna Oklejak

„Franek jest mały i nie wszystko jeszcze umie. Na szczęście ma starszą siostrę Basię.”
W ten sposób zaczyna się każda część serii o Basi i jej braciszku Franku. Ta dwójka razem pomaga dzieciom okiełznać świat dookoła. Tym razem dwie ważne książki. Pierwsza z nich mówi o chorobie. Wprawdzie to tylko katar, ale Franek nie czuje się dobrze. Otoczony przez najbliższych opieką, miłością szybko dochodzi do siebie. Basia- starsza siostra wkłada fartuch taty, który na co dzień jest lekarzem. Bawi się z Frankiem w doktora. Mama z Basią pomagają maluchowi przejść przez ten ciężki czas. Wspólne czytanie książek, przytulanie, zabawa. Książka podpowiada, co jest ważne w tym czasie dla malucha.
I druga książka: tym razem o humorach. Są takie dni, kiedy nic nie jest kolorowe, a tylko szarobure. Franek jest smutny, ponieważ nie ma Basi. Nic mu nie pasuje: nie podoba mu się śniadanie, jest zły, chce żeby Basia jak najszybciej wróciła, nie chce grać, jest obrażony. Gdy przychodzi opiekunka daje się wciągnąć w grę. Radość wraca, gdy Basia pojawia się w domu. Ważna książka o tym, że nie zawsze świat jest kolorowy, że przychodzą dni dla wszystkich, gdy pojawiają się smutek i łzy. To ważna informacja dla malucha, że takie dni na pewno pojawią się i że dziecko ma do nich prawo. Podobnie jak każdy z nas. Dwie kartonowe książki, solidnie wydane, z kultowymi ilustracjami Marianny Oklejak. Basia to klasa sama w sobie. Specjalnie nie trzeba zachwalać. Ma wielu zwolenników. Nasze dzieci rosną z Basią i Frankiem.

Dzięki takim książkom dzieci lepiej rozumieją swoje emocje. Widzą, że pewne zachowania są normalne dla maluchów. Humory, złe samopoczucie w czasie choroby nie oznacza, że dziecko jest niegrzeczne. To ważne sprawy, które uświadamia taka książka i małym dzieciom i ich rodzicom.

Wiek 2+

Wydawnictwo HarperCollins

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s