Długaśna sąsiadka – Kęstutis Kasparavicius

Cudna książka o uprzedzeniach, nieuzasadnionym strachu przed nieznanym. O tym, jak często coś tracimy z życia, bo tak nam się tylko wydaje. Królik Różanosek bardzo bał się węży. Nawet sam nie wiedział, skąd ten lęk, dlaczego, jaka była tego przyczyna. Nigdy wcześniej nie spotkał węża, nawet nie wiedział jak on wygląda. Tymczasem pewnego dnia w kamienicy Królika Różanoska zamieszkała nowa sąsiadka. I choć my doskonale domyślamy się kim jest ta miła nowa osóbka (tak twierdzą w każdym razie inni lokatorzy) Różanosek nie ma o niczym pojęcia. Idzie śladami sąsiadki po mieście, chce zaprosić ją do siebie na herbatkę, jednak ta ciągle gdzieś mu umyka, chowa się, pojawia się i znika, wije się po ulicy, po drzewie, autobusie i cukierni. W końcu nadchodzi ten moment, kiedy to królik dowiaduje się, kim jest tak naprawdę jego nowa sąsiadka. Przemiła anakonda, której ogon ciągle się dokądś spóźnia. Oczywiście nie muszę dodawać, że obawy Różanoska były całkowicie nieuzasadnione. I pomyśleć – minęłaby go taka miła znajomość tylko dlatego, że Różanosek bał się węży.

Zauroczyła mnie ta historia – w obszarze tekstu, obrazu. Z jednej strony Kęstutis Kasparavicius przenosi nas do bliżej niesprecyzowanej przeszłości – co widać po ubraniach bohaterów jak z innej epoki. Podobają mi się niesłychanie te stare kamienice z odsłoniętymi połaciami ceglastego muru, drewniane okna ze szprosami, piec z żeliwnymi drzwiczkami i czerwony autobus. Z drugiej strony spotykamy tu też nowoczesność w postaci odkurzacza, sygnalizacji świetlnej, środków czystości w sprayu. A wyklejka z motywem wężowej skóry – przecudna! To taki bajkowy świat: mogło zdarzyć się wszędzie i zawsze. Bo tak jest – męczą nas czasem uprzedzenia, strach – a poznanie kogoś, czegoś, po prostu eliminuje te nieprzyjemne elementy z naszego życia.

Mnie podoba się pomysł zapoznawania nas z litewską literaturą dla dzieci. Niewiele takich przykładów na naszym rynku – więc brawa do wydawnictwa Ezop za pomysł i za misję.

Z języka litewskiego przełożyła Małgorzata Gierałtowska

Wiek 4+

Wydawnictwo Ezop

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s