Moja babcia kocha Chopina – Anna Czerwińska-Rydel/ il. Magdalena Pilch

Zauważyliście, że w książkach dla dzieci coraz rzadziej pojawiają się babcie z koczkiem białych włosów? Taką babcią absolutnie nie jest babcia Wanda. Nie piecze szarlotki, nie robi skarpetek na drutach – za to kocha Chopina. I ma bardzo dobre relacje z wnuczką Mają. Dziewczynka lubi bawić się pod fortepianem, który przykryty jest kolorową chustą. Lubi być razem z babcią – a to wspólne bycie skutkuje rozmowami, wspominkami. Babcia wraca do swojego dzieciństwa i młodości, ale najchętniej opowiada o fortepianie i o Chopinie. I przy tym gra.

„A babcia Wanda grała. Miała zamknięte oczy. Wyglądała, jakby też gdzieś wysoko szybowała. Jej ręce unosiły się delikatnie, a potem mocno opadały na klawiaturę. Palce poruszały się szybko i, zupełnie nie wiem skąd, dokładnie wiedziały, w który klawisz mają uderzyć.”

Pojawiają się tu opowieści o muzyce, instrumentach, uczuciach. I jest oczywiście – on – Fryderyk Chopin. Babcia i wnuczka odwiedzają miejsca związane z kompozytorem – Łazienki Królewskie, Żelazową Wolę. Babcia tyle wie na temat życia pianisty, jego rodziny, dawnych czasów, podróży dyliżansem. W książce pojawia się tez pewien sekret babci – ale nie zdradzę, o co chodzi. Sami zajrzyjcie do środka i dajcie się porwać muzyce Chopina. Do egzemplarza książki dołączono płytę m.in. z utworami Chopina. W samej książce znajdziecie wskazówki, którego utworu z płyty w danym momencie można wysłuchać.

Wiek 8+

Wydawnictwo Literatura

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s