Fizyka jądrowa i technologia kosmiczna dla maluchów – Chris Ferrie i Cara Florance

Uniwersytet Malucha przybliża tym razem najmłodszym fizykę jądrową. Za pomocą piłeczek, które tutaj są protonami i neutronami. To one budują środek atomu – tzw. jądro. Kiedy jądro atomu jest stabilne, czy jądro może się rozpaść, co się dzieje, kiedy liczba protonów i neutronów nie jest równa, kiedy uwalnia się energia, co to takiego rozpad promieniotwórczy?

Książka dla dzieci przekazuje na zaledwie 22 stronach – grubych kartonowych kartkach, naprawdę solidną porcję wiedzy. Minimalistyczne ilustracje nie rozpraszają, tylko pozwalają się skupić na meritum. Piłeczki, które tutaj udają protony i neutrony, kojarzą się z zabawą i zrozumiale wizualizują materiał. Założę się, że mało który rodzic pamięta tak wiele ze szkoły na temat fizyki jądrowej. Naprawdę maluch może błysnąć wiedzą w towarzystwie😊

Technologia kosmiczna dla maluchów

Tutaj również pojawiają się piłki, które dzieciom przyjemnie kojarzą się z zabawą. Co dzieje się z taką piłką i powietrzem, dlaczego dany przedmiot w ogóle może się unosić, czym jest siła nośna, dlaczego piłka nie wytwarza siły nośnej, co stanie się, gdy skrzydło przyczepimy do rakiety? Dlaczego człowiek w ogóle może dolecieć na Księżyc?

Jestem pod wrażeniem książek Chrisa Ferriego, który z zawodu jest fizykiem, natomiast – prywatnie – ojcem czwórki dzieciaków. Pewnie z myślą o nich powstała ta seria. A może i nasze/ Wasze dzieci zaciekawią się tym, co dzieje się wokół? Książki z serii Uniwersytet Malucha tłumaczą zjawiska zachodzące w życiu codziennym, pokazują, że fizyka jest na wyciągnięcie ręki. 

W ramach serii ukazały się tytuły:

-Fizyka kwantowa dla maluchów

-Chemia organiczna dla maluchów

-Technologia kosmiczna dla maluchów

-Teoria względności dla maluchów

O tych książkach można poczytać tutaj.

Wiek 3+

Wydawnictwo Media Rodzina

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s