Niezwykła księga owadów – Bart Rossel/ il. Medy Oberendorff

Olbrzymia, piękna KSIĘGA – nie książka. O wymiarach 27 cm-37 cm. Ważna, bo co rusz słyszymy, że owadów ubywa w zastraszającym tempie. Autorzy piszą o nich: „małe cudeńka”. I faktycznie obserwując je w tak dużym powiększeniu można zobaczyć poszczególne elementy budowy tych organizmów. Widać ich piękno. Widać to, co często niewidoczne dla gołego oka. Pokuszę się o stwierdzenie, że niektóre z owadów właśnie w takim powiększeniu wyglądają przerażająco, jakby na Ziemię z dalekiej planety przybyły jakieś potwory, jakbyśmy nagle znaleźli się na planie filmowym Star Wars. Kto wie, może reżyserzy takich filmów inspirują się najbliższą naturą, tyle że w powiększeniu? Czy wiecie, ze 2/3 wszystkich zwierząt na Ziemi to są to właśnie owady? Mają finezyjne kształty, składają się z głowy, tułowia, odwłoku. Wiele z owadów musi się „przebrać” czyli wylinieć. Niektóre z nich są malutkie – prawie niewidoczne (Tinkerbella) inne z kolei są wielkie jak Goliat (np. Pawica atlas). Owady świetnie się kamuflują, potrafią wspaniale bronić się przed intruzami. Larwy motylicy potrafią zjeść plastik – może to nasz sprzymierzeniec w walce ze śmieciami?

Autorzy dokładnie przyglądają się mrówce, złotookowi, osie szmaragdowej, motylom, robaczkowi świętojańskiemu, pszczole miodnej. Czy coś mnie w tej książce zaskoczyło? Dużo ciekawostek na temat owadów, które żyją obok nas. Okazuje się, że zwykła szczypawka, czyli skorek, jest kochającą mamą. Opiekuje się cudnie jajeczkami – czyści je nawet chroniąc je w ten sposób przed niebezpiecznymi grzybami. Jak się okazuje – nimfy, czyli dzieci szczypawki, potrafią na poleganie … zjeść mamusię. Takie zjawisko ma naukowe określenie. Wszy potrafią uprzykrzyć się pingwinom. Doskonale czują wśród ich piór. Żuk gnojny potrafi pobić innego żuka gnojowego, który gotów jest ukraść mu kulę gnojową. Na podstawie obserwacji występowania różnych owadów na zwłokach zwierząt można określić mniej więcej czas śmierci tych zwierząt. Muchy plujki, mrówki, muchy domowe, kusakowate, ścierwice, wońkowate pojawiają się w różnym czasie.

Książka dużego formatu ze świetnymi ilustracjami, mnóstwem ciekawostek i konkretnych informacji. Dla małych odkrywców i nie tylko.

Wiek 6+

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s