Jędruś, chłopak ze Lwowa – Andrzej Perepeczko/ il. Magdalena Pilch

Lwów przed wojną należał do Polski. To miasto pojawia się często we wspomnieniach starszych ludzi. To kawał ich historii, ich życiorysów. Tak jak w przypadku Jędrka. Lwów żyje w tej opowieści. Spacerujemy po uliczkach i zaułkach razem z małym Jędrkiem i jego dziadkiem. Ulica Łyczakowska, kościół p.w. Św. Antoniego, cmentarz Orląt lwowskich, grób Marii Konopnickiej. Chłopiec spędza ze starszym panem miłe chwile – zresztą to właśnie dziadek jest pierwszym nauczycielem chłopca – opowiada o dziejach polski, wyjaśnia skomplikowaną sytuację polityczno-społeczną. W 1935 roku Jędrek wraz z rodzicami przenosi się do Modlina k. warszawy, gdzie ojciec dostaje pracę jako wojskowy. Twierdza Modlin jest znana wówczas w całym kraju. Właśnie dzieciństwo Jędrka to pobyt w twierdzy i w koszarach. A dzieciństwo jak dzieciństwo – to zabawy z rówieśnikami, ukochane lektury – zwłaszcza „Koziołek Matołek”.

Nadchodzi pamiętny rok 1939.

„Rok szkolny miał się rozpocząć dopiero 4 września, ponieważ 1 września wypadał w piątek, tak więc wakacje miały trwać o trzy dni dłużej”. Od tego czasu – tj. od piątku nic nie było nigdy już takie samo jak dawniej.

„Jędruś, chłopak z Lwowa” należy do serii „Wojny dorosłych – historie dzieci”. Spojrzenie na wojnę w kontekście pojedynczych osób – zawsze robi wrażenie. Przyglądamy się codziennej, wojennej rzeczywistości zwykłych ludzi, w różnych sytuacjach. Na początku jest dręcząca niecierpliwość: „Kiedy nareszcie ta wojna wybuchnie?”. Książka pokazuje jak żyła polska rodzina w tamtych niespokojnych czasach, jak z niepokojem nasłuchiwano meldunków radiowych, jak śpiewano z nadzieją i wzruszeniem „Boże coś Polskę”, jak obawiano się łapanek, jak z wielkim zaangażowaniem uczestniczono w tajnym nauczaniu, jak angażowano się w walkę z Niemcami w ramach Szarych Szeregów, jak musiano tułać się po świecie. Z Jędrusia wyrósł Andrzej – oficer floty handlowej i autor wielu książek dla dzieci i dorosłych. Moje pokolenie zaczytywało się w przygodach Dzikiej Mrówki. Jeśli zainteresują Was losy Jędraka, warto też sięgnąć po książki pana Andrzeja.

Wiek 8+

Wydawnictwo Literatura

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s