Moje emocje. Akceptuję, co czuję – Isabelle Filliozat, Virginie Limousi/ il. Eric Veille

Książka, która pozwoli dzieciom lepiej zrozumieć ich emocje. Autorkami są znawczynie tematu. Obie panie pracują na co dzień z dziećmi i rodzicami – może zatem warto skorzystać z ich podpowiedzi, jak radzić sobie w pewnych trudnych życiowych sytuacjach?

Książka nie jest jakimś przydługawym, nudnym wykładem, ale książką kreatywną. Krótko pisząc – temat nie jest przegadany. Jest to raczej próba uporania się z problemem nie polegająca na omówieniu go, ale to coś w rodzaju: wziąć byka za rogi. Wziąć – w sensie dosłownym. Przy pomocy różnych przyborów: kredek, pisaków, kleju, nożyczek, taśmy klejącej. Wszystkie one będą dużą pomocą przy wykonywaniu ćwiczeń i zadań. Dodam tylko – ćwiczeń i zadań z poznania siebie. Coś w rodzaju podręcznika, który pomoże dotrzeć do siebie, naszego dziecka, ucznia. Dzieci poznają różnego rodzaju emocje, jakie towarzyszą im w życiu. To dobry krok, bowiem dzieci odczuwają różne emocje, przeżywają różne chwile, a niekiedy nie wiedzą nawet jak dany stan nazwać. Tutaj autorki „rozbierają” na czynniki pierwsze siedem emocji: gniew, strach, wstyd, miłość, radość, smutek i niesmak.

Jak wyglądasz, gdy czujesz radość, jak rozpoznać ludzkie emocje na podstawie wyglądu, jak rozpoznać emocje zwierząt, jak radzić sobie z emocjami, które często są niezależne od nas? Bo przyznajmy: są dni, gdy ktoś nadepnął nam na odcisk, albo gdy jesteśmy szczególnie przybici, bo sprawdzian, bo kłótnia z przyjacielem albo rodzicami. Jak pomóc dzieciom, młodym ludziom? Może wtedy przydatne okażą się pomysły  z tej książki? Może nie jest to antidotum na wszystkie bolączki, ale dlaczego nie spróbować? Być może zbroja rycerska z jednego z zadań nie uchroni dziecka przed przezwiskami innych, ale pomoże zrozumieć problem? Spray z oksytocyną okaże się przydatny, gdy nic się nie układa w rodzinie, wszyscy się kłócą. Wiadomości typu: kocham cię, lubię cię, lubię być z tobą – można przekazać osobom, na których nam szczególnie zależy. Zdaję sobie sprawę z tego, że książka nie rozwiąże wszystkich problemów. Że są sytuacje cięższego i lżejszego kalibru. Ale zawsze można spróbować rozładować ciężką sytuację choćby przy pomocy dezodorantu z oksytocyną. Psiknąć niezadowolonemu nastolatkowi trochę eliksiru miłości, empatii – może skończy się to zdrowym śmiechem, a nie kłótnią? Często takie niestandardowe rozwiązania świetnie się sprawdzają w praktyce.

Oprócz ćwiczeń znajdziecie tu też kilkanaście ciekawostek tematycznych tzw. odkryć np. emocje mijają. Emocja trwa średnio 90 sekund. Kiedy się nazwie daną emocję, wówczas można nad nią łatwiej zapanować.

Książka kreatywna, która daje do myślenia, podsuwa rozwiązania. Coś w rodzaju kreatywnego „pomocnika” dla dzieci, rodziców i pedagogów. Pokazuje, że emocje są bardzo ważne, nie można ich tłumić, nie można przechodzić koło nich obojętnie. Książka i dla małych i dla dorosłych.

Wiek 6+

Wydawnictwo Egmont

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s