Akademia Mądrego Dziecka. Bobas odkrywa naukę -Ruth Spiro/ il. Irene Chan

Seria książek dla najmłodszych, która przybliża wybrane zagadnienia naukowe.

Trzeba przyznać, że przeciętny dorosły słysząc takie pojęcia jak: termodynamika, fizyka kwantowa, grawitacja czy energia odnawialna pewnie i po głowie się podrapie. Tymczasem te małe, niepozorne kartony wyjaśniają już maluchom z czym to się je (a dla dorosłych to powtórka ze szkoły).

Pojęcie grawitacji dzieci poznają na przykładzie upuszczonej kluseczki. Z własnego podwórka wiem, że maluchy często sprawdzają właśnie pojęcie grawitacji – czy TO działa na przykładzie grzechotek, smoczków, przytulanek. Bo skoro coś spadło: zabawka i soczek, to może i kluseczka spadnie? Spadła. Ziemia to w końcu ogromna masa , więc jej przyciąganie jest silne. Sprawdzanie jak grawitacja działa – w praktyce już od najmłodszych lat to niezła zabawa i często dużo śmiechu. Zwłaszcza, gdy dorośli uparcie podnoszą to, co właśnie zostało przed chwilą wykorzystane jako element eksperymentu, a maluchy cięgle nie dowierzają i bez końca sprawdzają, czy akurat teraz prawo grawitacji również zadziała. Jak to się dzieje, że grawitacja w ogóle się dzieje na naszych oczach, dlaczego jest ważna? Odpowiedź w tej niepozornej książce dla maluchów.

Dzięki energii odnawialnej maluchy mogą poznać problem nadmiaru dwutlenku węgla na Ziemi. Na przykładzie kocyka (nie za dużego, nie za małego, nie za grubego ani za cienkiego, tylko takiego w sam raz) maluchy dowiadują się o roli powietrza na naszej planecie. Do czego jest ono potrzebne? Dlaczego jest coraz więcej gazów cieplarnianych? Dlaczego są one niebezpieczne? W końcu co my ludzie, możemy zrobić dla Ziemi?

Czym jest termodynamika maluchy dowiadują się na przykładzie Słońca, którego promienie padają codziennie właśnie na niego. Dzięki temu jest mu ciepło. Drzewo rośnie, wytwarzana jest energia, dzięki której drzewo rodzi owoce. A kiedy maluch zje jabłuszko, wówczas też powstaje energia, która może być spożytkowana na zabawę. Proste? Proste. Ciekawe, czy maluchy to zrozumieją. W każdym razie trzeba się pewnie przygotować na masę „małych”, ważnych pytań w tej sprawie.

I na koniec: fizyka kwantowa. Z czym to się je autorka wyjaśnia na przykładzie kotka, który sobie szuka różnych kryjówek. Kiedy dzidziuś chce znaleźć zwierzątko, wówczas szuka go w różnych miejscach. No właśnie, gdzie jest kot? Według fizyki kwantowej dopóki dzidziuś nie zajrzy do pudełka, kot śpi i nie śpi jednocześnie”. Proste? Nie wiem, ale intrygujące na pewno.

Cztery kartony z grubaśnymi kartkami do odkrywania praw zachodzących tuż obok nas w codziennym życiu. Można je badać w nieskończoność: tam i z powrotem, nic się nie pogniecie w małych rączkach, karty są wytrzymałe, kolorowe. Pojęcia wyjaśnione są na przykładzie elementów z najbliższego otoczenia dziecka. Pojawiają się słoneczko, drzewo i jabłuszko (termodynamika), kotek (fizyka kwantowa), kluseczka (grawitacja), kocyk (energia odnawialna).

Wiek 3+

Wydawnictwo Egmont

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s