Nils Paluszek – Astrid Lindgren/ czytają Teresa Lipowska i Marian Opania

 

Nils Paluszek – zbiór opowiadań dla dzieci autorstwa Astrid Lindgren, z ilustracjami Ilon Wikland. Świat dziecka, w którym pojawiają się niesamowite postacie. Wszyscy znają Pippi, Dzieci z Bullerbyn, Ronję, córkę zbójnika. Warto sięgnąć po tę książkę mniej znaną. Nils został wydany niedawno jako audiobook (dostępna jest również wersja papierowa). Teksty na zmianę interpretują znani polscy aktorzy: Teresa Lipowska (mama z „M jak miłość) i Marian Opania. Okładkę, która mnie osobiście kojarzy się z kultowymi rysunkami Wikland, zaprojektowała Agnieszka Kucharz – Gulis.

Najbardziej podobają nam się opowiadania:

Nils Paluszek – Bertil  godzinami wypatruje w oknie swoich rodziców. Pewnego dnia zjawia się u niego Nils Paluszek, chłopiec niewiele większy od zapałki.  Od tej pory chłopcy za pomocą czarodziejskiego zaklęcia mogą razem bawić się w mysiej norce – mieszkanku Nilsa. Bertil znajduje przyjaciela i nigdy nie będzie już samotny

W Krainie Zmierzchu – Pan Liljonkvast w ubraniu w kratkę i w wysokim czarnym kapeluszu odwiedza Görana- chłopca, który nie chodzi. Zabiera go do Krainy Zmierzchu i pokazuje mu nowe miejsca. Świat nabiera innych barw. To nic nie szkodzi, że się ma chorą nogę, bo w Krainie Zmierzchu można latać.

Peter i Petra– Pewnego dnia w szkole Gunnara zjawiają się Peter i Petra – malutkie rodzeństwo, dla którego stolarz musiał zrobić malutkie ławeczki, gdyż rodzeństwo to było wielkości lalek. Zaczyna się piękna przyjaźń. (Ach jak ja marzyłam, by do drzwi naszej klasy zapukali Peter i Petra…..)

Mirabella– lalka, która wyrosła z ziemi i udawała, że jest … lalką. Je, śpi naprawdę, ba- rozrabia jak pijany zając:), a jej mama- mała Britta-Kajsa musi mieć dużo cierpliwości dla swojej córeczki. Magiczny świat, w którym nierzeczywiste staje się jednak prawdziwe. Marzyłam o Mirabelli. Pamiętam stare wydanie opowiadań Lindgren. W nieskończoność na kuchennej szybie odbijałam przez cieniutki PRL- owski papier śniadaniowy piękną lalkę w lokowanych włosach.

W lesie nie ma rozbójników– nie muszę dodawać, że to ulubione opowiadanie chłopaków. A pewnie że są rozbójnicy – Lindgren udowadnia to w tak sugestywny sposób. Ale spokojnie:  Fiolito nie taki straszny, jak go malują!

Oprócz tych tytułów znajdziecie również: Kukułkę Wesołkę, Majową noc, O królewnie, która nie chciała się bawić, Najukochańszą siostrę.

Łączny czas nagrania: 2 godziny 25 minut

Wiek 5+

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s