Bałtycka Syrena – Anna Czerwińska – Rydel/ il. Marta Ignerska

Anna Czerwińska – Rydel po raz kolejny zaskoczyła swoją książką. Patrząc wstecz – pokuszę się o stwierdzenie, że trudno znaleźć mi w spisie wydanych książek biografię – kalkę. Każda z licznych biografii jest inna. Atrakcyjny i oryginalny przepis na czyjeś życie – tylko w jednym celu – by zainteresować młodego czytelnika, zaintrygować wręcz, zachęcić do dalszych poszukiwań już na własną rękę.


Bałtycka syrena – jest wyraźnym tego przykładem. Po kolejne biografie pani Anny sięgam z dużą dozą ciekawości. Fajnie poczytać literaturę przeznaczoną dla dzieci – w dodatku dającą możliwość poszerzania swoich horyzontów, posłuchania ploteczek i ciekawostek. Tu najpierw pojawiło się pytanie: kim była główna bohaterka – Konstancja Czirenberg, sławna gdańszczanka? Przypuszczam, że niejeden obywatel tego zacnego miasta nad Motławą miałby problemy z rozszyfrowaniem tej postaci. W każdym razie piękna Konstancja na pewno nie istniała do tej pory w naszej powszechnej świadomości.


Oryginalna kobieta, która żyła 400 lat temu. Wszechstronnie wykształcona, miłująca książki i wiedzę. Nie bojąca się wyrazić głośno swojej opinii. Utalentowana artystycznie. Feministka na owe czasy. Celebrytka, o której plotkowano – w mieście i poza granicami kraju. Ponoć …syrena – tajemnicza, przeklęta, wyrachowana. Oj, przekupki gdańskie nie na darmo strzępiły swoje ostre języki podczas codziennych zakupów. Przez autorkę za to przedstawiona z dużą dozą sympatii i zrozumienia. Konstancja wybiegała ponad swoją epokę – pełną zabobonów, strachów, niebezpieczeństw. Czasy, w których najlepiej było się nie wychylać, bo ktoś mógł donieść komu trzeba, gdzie życie można było stracić w imię idei.


Nie tylko treść intryguje. Również układ książki. Najpierw ilustracje Marty Ignerskiej: biało – czarno- czerwone lapidarne sceny do równie skrótowych, niby wyrwanych z kontekstu fragmentów tekstu zamieszczonych w komiksowych dymkach. One same tworzą swoją historię, która na początku trochę niezrozumiała, z biegiem przewracania kolejnych kartek, nabiera jasności i wyrazistości. Razem z tekstem tworzą solidną i oryginalną biografię, powstaje obraz nietuzinkowej postaci, którą łatwo sobie wyobrazić.  Ciekawym zabiegiem są również cytaty dotyczące syren – mniej lub bardziej znane miłośnikom literatury. O syrenach pisali m.in. Andersen, Kolumb i Homer. To właśnie oni pojawiają się na kartach książki.

Wiek 10+

Wydawnictwo Muchomor

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s