Skarb Ali Baby – Józef Wilkoń

W książce dziecięcej chyba rzadko spotkać można sequele? Jeśli jest inaczej – proszę mnie uświadomić (tak, tak – wiem o Powrocie do Stumilowego Lasu:). W każdym razie ta książka to swego rodzaju sequel właśnie – starej baśni arabskiej Ali Baba i czterdziestu rozbójników. Nie tylko dorośli mają ochotę na literacki ciąg dalszy – niekiedy dopisywany po latach, często przez zupełnie innego autora, z wielką ostrożnością wybranego przez spadkobierców. Tutaj propozycja dla najmłodszych.

O tym jak Ali Baba dostał się do skarbca zbójników i jak ich pokonał, opowiadać raczej nie muszę – propozycje książkowe i filmowe wypełniły bowiem swoje zadanie. Posłuchajcie natomiast, jaki pomysł na dalsze losy bohatera miał Józef Wilkoń. Otóż w jego książce Ali Baba chce jeszcze więcej bogactw i dlatego sam zostaje rozbójnikiem. Staje na czele bandy czterdziestu kamratów. Karawany boją się go, a jego niecne czyny znane są w całej Arabii. I tak jest aż do czasu, kiedy na drodze Alego stanie piękna branka.

Opowieść opowieścią – widać, że Józef Wilkoń bawi się i słowem i motywami, wpędzając nas, czytelników w ciemny zaułek, serwując nam zakończenie, którego chyba jednak nikt się nie spodziewał. Najpiękniejsza jest historia opowiedziana obrazami – to majstersztyk. Noc nad pustynią budzi namacalny strach, piasek i skały sprawiają wrażenie jakby były prawdziwe. Mieni się złoto arabskich kupców, słychać tętent kopyt końskich, szczęk szabli. Autor co rusz każe nam obserwować sceny z różnej perspektywy – niekiedy całkiem blisko. Brance Alego Imaz, można spojrzeć prosto w oczy, podobnie jak niektórym ze zbrojnych – widać wyraźnie ich twarze, uzbrojenie, pozycję w siodle, uchwyt uzdy. Jednak najwięcej oko cieszy perspektywa z lotu ptaka – kiedy trzeba wytężyć wzrok i szukać jeźdźców wśród skał, w mrokach nocy, w bladym świetle księżyca.Zlewają się z krajobrazem, trudno ich dojrzeć.

Wilkoń stworzył swoją ilustracją specyficzny klimat – czytelnik czuje się, jakby przeniósł się w zupełnie inne miejsce, inny wymiar. Zapomina o bożym świecie – więc misja została należycie spełniona. Polecam małym rozbójnikom (i ich rodzicom).

Wiek 5+

Wydawnictwo Czytelnik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s