Ewelina i Czarny Ptak – Grzegorz Gortat/ il. Marta Krzywicka

Ewelina najpierw traci matkę, potem ojca. Ważne osobistości z jej miasteczka starają się o opiekę nad dziewczynką, ponieważ związane są z tym różne profity i przywileje. Książka pokazuje bezduszny świat pazernych dorosłych, którzy działają w myśl zasady: cel uświęca środki. A cel jest jeden: przejąć kontrolę nad małą, a tym samym nad pokaźnym majątkiem i bogactwami. Dyrektorka sierocińca, adwokat, doktor i pastor ambitnie podchodzą do zadania. Prawdę powiedziawszy – wrażliwy dorosły nie raz poczuje ciarki na plecach, nie raz przemknie mu przez myśl – jakże tak można i: czy takie coś jest w ogóle możliwe? 

Dziewczynka na szczęście nie jest sama. Znajduje bratnią duszę w postaci kalekiego syna sklepikarza i tajemniczego ornitologa, który ma wiele wspólnego z tytułowym Czarnym Ptakiem.

Książka ma specyficzny klimat. Jak w dobrej klasy thrillerze. Uczucie to potęguje specyficzna warstwa ilustracji w tonacji czarno – białej. I choć nie słychaćto akurat tutaj można wyobrazić sobie krakanie Czarnego Ptak, szum jego wielkich skrzydeł, odgłosy przyrody podczas deszczu, o zmroku. Dużo nie zostało wypowiedziane dosłownie. Trzeba domyślać się pewnych dalszych ciągów, dopowiadać poza warstwą narracji. I choć autor niektórych rzeczy nie nazywa wprost, wiele tu beznadziei, smutku i pesymizmu. W książce panuje klimat grozy i tajemniczości. Na pewno nie każdy poradzi sobie z tą lekturą – a więc tytuł nie dla każdego.

Książka została wyróżniona przez Polską Sekcję IBBY w konkursie „Książka Roku”.

Wiek 10+

Wydawnictwo Ezop

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s