Findus się wyprowadza – Sven Nordqvist

Czekaliśmy na Nowego Findusa, czekaliśmy i się w końcu doczekaliśmy:) Bardzo byliśmy ciekawi, co też nowego słychać w drewnianej chacie, w dalekiej Szwecji, pomalowanej na charakterystyczny czerwony kolor. A tu trochę w przyjaźni Pettsonowo – Findusowej zaiskrzyło. Nasz rezolutny kocurek znalazł sobie bowiem nowe hobby. Otóż codziennie rano o świcie (dla niektórych to jeszcze noc głęboka) – o godzinie 4.00, z umiłowaniem, i jak wiadomo, z typowym dla siebie zaangażowaniem, kot podskakiwał na swoim łóżeczku wywołując u swego pana w wielką irytację. Pettson zdenerwowany tym bardzo stawia warunek: albo skończy z tym skakaniem, albo trzeba będzie wynieść z sypialni łóżko kota. Findus zaskakuje, bowiem znajduje jeszcze trzecie rozwiązanie – chce się wyprowadzić z domu, nie tylko z sypialni. I czyni to. Pettson pomaga mu znaleźć nowe lokum w starej, nieużywanej drewnianej wygódce (czyli naszej polskiej sławojce z serduszkiem na drzwiach).

Kolejna świetna część o przyjaźni staruszka z zabawnym kotem. Tutaj cenna i mądra lekcja tolerancji, cierpliwości i wyrozumiałości. W przyjaźni nie wszystko jest idealne – są lepsze i gorsze dni. Jak skończy się ta historia? – bardzo zachęcam do jej poznania.

Ilustracje Nordqvista to już odrębna historia – znów Findusa pełno wszędzie. Śmiga po kolejnych kartkach książki. Gdzieś mignął pręgowany ogon, gdzieś pazurek. Ma się nieodparte wrażenie, że kot wykulnie się z książki wprost na nasze kolana. Pełno tu szczegółów i niespodzianek – cóż to za dziwne stworzenia wylegują się na liściach kapusty? A zwróciliście uwagę, jakże tajemnicze są obrazki z krowami w domu Pettsona? Kuchnia ta sama: drewniana ławeczka, półka, radio na gałki (moja babcia Marianna miała takie), a krowy robią na obrazkach co im się rzewnie podoba. Przeczytajcie, na pewno się Wam spodoba.

 

Wiek 3+

Wydawnictwo Media Rodzina

 Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s